به مناسبت روز ملی روستا همایش بزرگ دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بخش استان  برگزار گردید .
همایش بزرگ دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بخش استان برگزار گردید .
به مناسبت روز ملی روستا همایش بزرگ دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بخش استان برگزار گردید .
به مناسبت روز ملی روستا همایش بزرگ دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بخش استان برگزار گردید .
در این همایش که با حضور  کلیه دهیاران استان و اعضای محترم شورای اسلامی بخشها در روز پنجشنبه مورخه  18/7/98 در محل هتل داریوش برگزار گردید موفق مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری  ضمن عرض خیرمقدم و تبریک روز روستا و عشایر به تشریح دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه روستایی پرداختند و ضمن اشاره به ماموریت بزرگ استاندار محترم به دفتر امور روستایی درخصوص اشتغال  پایدار روستایی و طرح های درآمد زای دهیاری اعلام نمودند که طرح هر دهیاری یک طرح در حال اجرا می باشد که تاکنون 41 پروزه پیشنهادی و 50 پروژه آماده ارسال برای پست بانک کشور می باشد
در همایش محجوب معاون قضایی در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان  گفت شوراهای حل اختلاف در روستاها جهت امنیت و ارامش روستاییان در دهیاریها مستقر می شوند. وی همچنین ضمن اشاره به وظایف قانونی دهیاران افزودند جلوگیری از تغییر کاربریها ودخل و تصرف اراضی ملی ، و رعایت بهداشت در روستا به عهده دهیاران است که باید در چهارچوب قانون و مقررات عمل کنند  
ارتقای خانه های بهداشت از 1340 واحد به 20 هزار واحد ،  تولید بیش از 90% مایحتاج کشاورزان در داخل کشور
تصویب آئین نامه  استخدامی دهیاران و کارکنان دهیاری و راه اندازی بیش از5 مجتمع دامپروری  5 شهرستان از جمله موارد مطروحه توسط نمایندگان محترم استان در این همایش بود 
 در انتهای مراسم آقای مهندس رجب زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ضمن تبریک روز ملی روستا  و اشاره به سیاست های استاندار محترم در توسعه اشتغال روستایی از طریق فعال کردن تعاونی ها به خدمات ارزشمند دهیاران به عنوان مدیران ارزشمند روستایی اشاره کردند. رجب زاده با اشاره به خدمات دولت تدبیر و امید در جهت رفاه حال روستاییان و توسعه زیرساخت ها افزود گاز رسانی به روستاها یکی از خدماتی بود که در این دولت جهش بالایی داشت. وبیان داشتند  در استان خراسان شمالی شاهد جهش ۱۴۷ درصدی بودیم و اکنون ۷۲۰ روستا گازرسانی شده اند.
وی ادامه داد: ۱۰۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار و بالای ده خانوار دارای کد آبادی در خراسان شمالی از نعمت برق بهره مند هستند و بیش از ۹۰ درصد روستاها تحت پوشش شبکه آب روستایی هستند.
وی تصریح کرد: در مقایسه با سال ۸۴ زیرساخت های فراوانی در استان ایجاد شده است و امروز شاهد عملیات اجرایی ۳۱۷۰ پروژه با اعتبارات دهیاری ها هستیم.
 رجب زاده با تاکید بر نگاه ویژه دولت تدبیر و امیده به حوزه اشتغال روستایی، افزود: بعد از صدور مجوز مقام معظم رهبری مبنی بر ۱۲ هزار میلیارد برای توسعه اشتغال روستاییاز محل صندوق توسعه ملی سهم خراسان شمالی  بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت بود که امروز در جذب اعتبارات رتبه دوم کشور هستیم.
وی مطرح کرد: با پذیرش توسعه اشتغال در نواحی صنعتی با بهره مندی از محل اعتبارات طرح ملی اشتغال روستایی و عشایری هم بدلیل استقبال مردم امروز هیچ زمینی برای واگذاری در نواحی صنعتی استان وجود ندارد و در صدد توسعه نواحی صنعتی هستیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در ادامه به تشریح سیاست استاندار برای توسعه اشتغال روستایی از طریق فعال کردن تعاونی ها پرداخت و گفت: مراکز علمی و دانشگاهی استان در حال مطالعه ظرفیت ها و پتانسیل های روستایی هستند.
رضا رجب زاده افزود: صندوق خرد روستایی در مانه و سملقان توسط بنیاد مستضعفان فعال شده و اداره کل منابع طبیعی در قالب طرح ترسیب کربن و پروژه منارید به دنبال توان افزایی روستایی می باشد.
رجب زاده اشاره داشت: استان در نظر دارد تمامی این فرصت ها را در قالب توسعه تعاونی ها تجمیع شود و به دنبال ایجاد زیرساخت های لازم برای حضور فعال مردم در قالب تعاونی ها با هدف توسعه اشتغال باشد که آموزش و توان افزایی لازمه تحقق این هدف است.
وی با تاکید بر اینکه دهیاران برای ایجاد اشتغال در روستاها باید پای کار باشند، تصریح کرد: بیش از ۴۵ درصد جمعیت روستایی ما جمعیت فعال و آماده کار هستند که یک نعمت و فرصت برای کشور و استان است که اگر توجه نشود موجب بروز آسیب های اجتماعی مانند مهاحرت به شهرها و حاشیه نشینی می شود.
رجب زاده خبر داد: طبق مکاتبات انجام شده با سازمان شهرداری ها و دهیاری های روستایی کشور اگر تعاونی فعال در روستاها شکل بگیرد تسهیلات با سود ۴ و ۶ درصد دریافت می کنند.
در ادامه از تعدادی از دهیاران که در ارزیابی عملکرد دهیاران موفق به کسب رتبه برتر گردیدند و همچنین از دهیارانی که صندوق بیمه روستاییان و عشایر جهت امر بیمه روستاییان همکاری مستمر داشتند تقدیر و تشکر به عمل آمد.
 
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
منبع دفتر امور روستایی استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدید : ۱۰۱

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی